Yazılım Geliştirme

Yazılım Geliştirme
  • Yayın Tarihi : 17 Temmuz 2018
  • Yazar : Burhan Gökoğlu

Yazılım Geliştirme Süreçleri Nelerdir

Yazılım projesi, süreçlerin doğru ve profesyonel şekilde yönetilmesiyle hayata geçebilmektedir. Başarılı bir yazılım geliştirme süreci için her aşamanın ayrıntılı bir şekilde planlaması yapılmalı, süreçlerin en sağlıklı şekilde yönetilmesi sağlanmalıdır.


İhtiyaç ve Proje Analizi

Yazılım projesinin ilk etabında projenin ihtiyaç duyduğu ana modüller analiz edilmeli, (software requirements specification) proje amaçları ve hedefleri detaylandırılmalıdır. Proje varsayımları göz önüne alınmalı kullanıcıya yönelik faydaları değerlendirilmelidir. Projede zaman kaybı yaratacak önemsiz veya etkisiz özellikler bir sonraki faza aktarılabilmelidir. Bu sayede proje sürecinizi uzatmadan tamamlanmış olacak ve bu özelliklerin gerekli olup olmadığı tekrar analiz edilebilecektir. Kullanılacak en doğru yazılım dili, yazılım mimarisi, sunucu gereksinimleri belirlenmelidir.

Tasarım

Oluşturmak istenilen proje web tabanlı, mobil veya masaüstü olabilir. Bu doğrultuda yapacağınız tasarımın bu platformlara veya cihazlara uygun olması gerekmektedir. Web arayüz tasarımı yapılırken html standartlarına uyulmalı (SEO) arama motorları tarafından anlaşabilecek şekilde düzenlenmelidir. İhtiyaç duyulan modüller tasarlanmalı ve kullanışlılık olarak kolaylığı analiz edilmelidir. Kullanıcıyı istediği sayfaya veya sonuca en fazla 3 tık ile ulaşması hedeflenmelidir. Tasarımların sade ve kullanıcıya güven veren tasarımlar olmasına özen gösterilmelidir.

Yazılım Geliştirme
Yazılım Geliştirme

Kodlama

Güçlü bir yazılım mimarisi ile çalışılmalı ve sonradan çıkabilecek tüm isteklere kolaylıkla cevap verebilecek şeklide kodlama yapılmalıdır. Team Foundation Server kullanılarak, projenin ekip tarafından bir takım çalışması halinde yönetilebilmesi, raporlanabilmesi, izlenebilmesi sağlanmalıdır. Modüllerin hızlı çalışması için sayfa içerisinde aşırı sorgu olmamasına özen gösterilmeli, en iyi uygulamalar (Best Practices) üzerinde araştırmalar yapılmalıdır.

Test

Önceden belirlenen gereksinimlerin karşılanıp, karşılanmadığı doğru çıktıyı üretip, üretmediği testleri yapılmalıdır. Güvenlik testleri yapılarak, sistemdeki açıklıklar kapatılmalıdır. Stres testleri ile sistemin dayanıklılığı test edilmeli, gerekli yerlerde sorgular optimize edilmelidir.

Diğer Hizmetler

Sizlere uygun Diğer Hizmetlerimiz

Seo Hizmetleri

2018-09-10 01:15:28

Danışmanlık Hizmetleri

2018-09-10 01:17:15

Web Tasarım Hizmetleri

2018-09-10 01:14:49

image